Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere id Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam pharetra, tellus sit amet congue vulputate, nisi erat iaculis nibh, vitae feugiat sapien ante eget mauris. Aenean sollicitudin imperdiet arcu, vitae dignissim est posuere
MY HORSE WEBSITE
Telephone: 666-977-944
e-mail: office@myhorse.com
Tento text je součástí miniseriálu.Pokud jste nečetli předchozí kapitolu, doporučujeme číst nejprve ji ...
Anglický termín Spine v češtině snad nejlépe vyjadřuje ne úplně přesný překlad Tuhost šípu. Nicméně budu nadále používat původní termín Spine, protože se s ním budete často setkávat při volbě a nákupu svého vybavení.
Spine udává jak tuhý šíp je - jak moc je třeba na něj působit aby se ohnul. Na trhu najdete šípy, které jsou poměrně "měkké" - tedy lze je ohnout snadno ale také šípy velmi tuhé - ke stejnému ohnutí potřebujete vynaložit výrazně více síly. Proč a k čemu to je ? Většina laiků se domnívá, že šíp po výstřelu letí vzduchem tak, jak vypadal při založení. Pekně rovný. Opak je pravdou. Chování šípu po výstřelu se označuje jako tzv. Archer paradox, kdy po výstřelu a během celého letu se šíp prohýbá tam a zpět - jako had. Na pěknou ukázku tohoto chování se můžete podívat na Youtube videu - Archer paradox.
Toto chování - tento "hadovitý" pohyb je v pořádku. Pokud má šíp správný spine odpovídající luku, umožní mu tento pohyb opuštění luku bez jakéhokoliv kontaktu s lukem nebo jeho příslušenstvím - rest, lanka kladek apod. Naopak, pokud je spine šípu špatný bude výsledkem tohoto pohybu značný kontakt šípu a křidélek s lukem a výsledkem bude velmi neklidný let šípu a pochopitelně nepřesnost zásahu.
Pro nás je v této chvíli důležité toto:
Spine šípu ovlivňují:
Abychom byli přesní, výše uvedené faktory faktory ovlivňují spine, který se označuje jako statický. Měří se v klidu tak, že se na šíp podepřený na dvou místech vzdáených 28" a do středu se zavěsí 800gr závaží (1,94lb) a měří se o kolik se šíp prohne. Jde tedy o ohyb v klidu.
Kromě statického spine eixstuje ještě další, který se označuje jako dynamický. Dynamický spine určuje jak se šíp bude chovat - jak se prohne - v okamžiku výstřelu. Statický spine je pouze jedním faktorem který ovlivňuje výsledný dynamický spine. Dalším faktorem je pochopitelně luk, respektive jeho síla - energie, kterou šípu předává v okamžiku výstřelu. Pokud vezmete dva totožné šípy (tedy se stejným statickým spine) a vystřelíte je ze dvou různých luků (jeden 40lbs a druhý 70lbs) budou se šípy pochopitelně chovat úplně jinak. V případě silného luku se šíp vzhledem k výrazně většímu množství energie bude prohýbat mnohem více - jeho dynamický spine bude tedy větší než v případě slabšího luku. Je jasné, že jeden jediný šíp prostě oběma lukům nemůže a taky nebude vyhovovat. Pokud by byl šíp vhodný pro silný luk, pro slabý bude příliš tuhý. Pokud bude šíp vyhovovat slabému luku, bude pro silný naprosto nevyhovující - příliš měkký.
Povšimněte si, že v předchozím odstavci jsem použil termíny tuhý a měkký namísto označení malý nebo velký. Má to své opodstatnění - označení spine tak jak jej používají výrobci šípů může být na první pohled působit trochu matoucí. O co jde ?
Zdá se vám to matoucí ? Možná to trochu je, ale snad jen do doby, než si uvědomíte, že číslo označující Spine vlastně označuje průhyb šípu pod zátěží. Čím tužší šíp, tím méně se pod zátěží prohne a tedy tím menší číslo jej označuje. Naopak, čím měkčí šíp, tím více se pod zátěží prohne a čislo označující jeho Spine bude tedy větší. Šíp s označením Spine .500 se pod zátěží prohnul o 1/2".
Šíp z označením 300 je tedy tvrdší a má tedy větší Spine než šíp z označením 400 (který se prohnul více a má tudíž menší Spine)
Z výše uvedeného textu by mělo být zřejmé, že pro svoji konfiguraci potřebujete vybrat šíp se správným Spine. Pro tento účel mají výrobci šípů tabulky, které vám pomohou správně vybrat. My si takový výběr ukážeme na tabulce firmy Easton, což je největší výrobce šípů. Pracujeme pochopitelně s tabulkou loveckých šípů Pro sportovní střelbu existuje jiná tabulka, nicméně princip je stejný.
Celou tabulku pro výběr loveckých šípů firmy Easton najdete ve formátu PDF zde.
Pro získání výsledku budeme potřebovat znát několik vstupních údajů
Tak a vzhůru do tabulky :
Upozornění - tabulka od firmy Easton v této části obsahuje občas chybu - obrázky jsou přehozené !!! Úmyslně píšu "občas", protože na Internetu najdete tuto tabulku jak ve správné tak i chybné podobě.
Takže základem je náš luk s DW = 65.
Pokud bychom použili hrot těžší než 100gr museli bychom připočíst za každých 25gr nad tento limit 3lbs. My máme hrot=100gr, takže nic pro nás.
Pokud má náš luk Brace Height menší než 6 1/2" musíme přidat 5lbs. Náš luk Motive 6 má BH=6", takže se nás tato změna týká - přidáme 5lbs (zatím 65+5)
Pokud bychom nepoužívali release ale stříleli prsty museli bychom připočíst 5lbs - nás se to netýká
Pokud bychom používali Overdraw museli bychom připočítat další hodnoty - my nic takového nepoužíváme a asi ani používat nebudeme, takže se nás to netýká
Po všech výše uvedených úpravách nám aktuální síla našeho luku vyšla na 65 + 5 = 70lbs.
Nyní je třeba v dané části najít odpovídající váhu použitého hrotu. My máme hrot 100gr, takže to bude 2 sloupec
Jen pro základní orientaci si vysvětleme co který údaj znamená :
Tak a máme hotovo. My si pro náš luk chceme koupit šípy Easton FMJ, takže teď už víme, že správný Spine pro náši konfiguraci je 340. Teď už stačí jen šípy objednat a těšit se.
Na závěr snad jen několik poznámek:
Pokud byste chtěli jít opravdu do detailů, pak vám nezbude než "obyčejné" tabulky opustit a začít používat k tomu určené programy. Ty obsahují databázi všech luků, šípů, příslušenství a jsou schopny při výpočtu Spine šípu do kalkulace zahrnout skoro vše - i takové detaily jako jsou rozdíly mezi různými typy Nocků, křidélek - fletching, vložek atd ... Je nesmírně zajímavé si s programem hrát - měnit nejrůznější parametry a sledovat jak se mění dynamický Spine a jak moc vyhovuje vaší konfiguraci. Nicméně, tyto programy už jsou placené. Nestojí moc - kolem 50 USD a pokud by vás skutečně zajímaly koukněte např na stránky http://www.pinwheelsoftware.com
Nicméně, i pokud zůstanete u "obyčejné" tabulky a budete jí umět správně používat, neuděláte ve svém výběru nijak zásadní chybu. Naopak, mohu vám už teď poblahopřát. Už teď o výběru šípu víte víc, než cca polovina obyčejných lovců např. z USA: Nevěřili byste, jak časté jsou dotazy typu "Help me to find proper spine .. " na diskuzních fórech - tedy kolik lidí není schopno zvládnout ani tak triviální věc jako pomocí tabulky vybrat šíp.
Tak to by o Spine šípu mohlo být snad vše .... teď zvesela pokračujeme na další kapitolu ...
H.